Apple akıllı telefon pazarının yeni önderi

tarafından
93
Apple akıllı telefon pazarının yeni önderi

Akıllı telefon pazarında düşüş trendine girdiği için listelerde bir orta dördüncü sıraya kadar gerileyen Apple son çeyrekte adeta gösteri yaptı. Tahlillere nazaran Samsung’u deviren Apple pazarın yeni önderi oldu.

Apple önder

Geçen yılın dördüncü çeyreğini 111 milyar dolar gelir ve 28 milyar dolar faaliyet karı ile kapatarak tarihi rekor kıran Apple; iPhone satışlarında da tepedeydi. Bilhassa Çin’de yükselen satışlar liderliği getirdi.

Yapılan tahlillere nazaran Apple’ın dördüncü çeyrekte 90.1 milyon adet telefon sattığı belirtiliyor. Yüzde 22 artış elde eden Apple hissesini da yüzde 23.4’e çıkardı. Samsung 73.9 milyon adet satış ile yüzde 6 artış gösterdi fakat evvelki periyotlara nazaran epey azaldı.

Xiaomi pazarın üçüncü sırasında ve 43.3 milyon adet akıllı telefon sattı. Artış yüzde 32 oldu. Oppo markası 33.8 milyon satış ile yüzde 8.8 hisseye sahip durumda. Huaweş şse 32.3 milyon adet satış ile beşinci sıraya geriledi.

Bu çeyrekte iPhone 12 serisinin daha geniş bir yelpazede satılması bekleniyor. Apple tedarik zincirine üretimin arttırılması talimatını verdi. Bu bakımdan tekrar yüksek satış sayıları karşımıza çıkacaktır. Samsung ise Galaxy S20 serisi ile muvaffakiyet kovalayacak.