Honor için Google vakti! Yasaklar bitiyor!

tarafından
131
Honor için Google vakti! Yasaklar bitiyor!

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News’te Teknolojioku‘ya abone olun

Teknolojioku‘ya Google News’te abone olun

Abone Ol


Huawei, ABD Hükümeti tarafından uygulanan yasaklardan ötürü telefon kesiminde ağır bir darbe almıştı. Lakin Huawei yılmadı ve dünyanın en yeterli kamerasına sahip telefonlarını tanıtmaya devam etti. ABD yaptırımları vız gelir tırıs masraf diyen Huawei, bu süreçte Huawei Taşınabilir Servisleri ve yeni işletim sistemi Harmony OS ile karşımıza çıkmıştı.

Lakin Huawei doğal ki de bu yaptırımlardan hissesini düşeni almış ve savaşta ağır yaralar almıştı. Huawei’nin çatısı altında yer alan Honor markası bu süreçte satılmıştı. Huawei ile yollarını ayıran Honor’ın akıbeti çok merak ediliyordu.

Honor’ın Huawei’den ayrıldığı için otomatik olarak yaptırımlardan muaf olacağı söyleniyordu. Bugün hususla ilgili birinci açıklama Honor CEO’su George Zhao’dan geldi.

George Zhao; Honor’ın Google ile tekrardan paydaşlık yapmamak için hiçbir nedenin olmadığını belirtti. Honor, bu süreçte AMD, Qualcomm ve MediaTek üzere Huawei’nin ambargolu olduğu firmalar ile işbirliği aslında yapmıştı. Bu yüzden Google ile tekrar anlaşılacağı ve Google Taşınabilir servislerinin Honor telefonlarında kullanılmaya başlanacağı söyleniyor.

Android lisansını almasını beklediğimiz Honor’ın nasıl bir yol izleyeceği bilinmiyor. Android lisansı alınsa ve Google ile anlaşılsa bile evvelce satışa sunulan Honor telefonlarına Google Servisleri gelmeyebilir. Muhtemelen muahede sonrasında üretilecek olan telefonlarda bu servis yer alacaktır.

Honor geçtiğimiz günlerde Honor V40 ile karşımıza çıkmıştı. Fakat bu telefonda tekrar Huawei Taşınabilir Servisleri’ne yer verilmişti. Bakalım 2021’de çıkacak yeni Honor modellerinde Google Servisleri’ni görebilecek miyiz?