Spotify, Kullanıcıların Sesini Dinleyip Müzik Önerecek

tarafından
137
Spotify, Kullanıcıların Sesini Dinleyip Müzik Önerecek

Dünyanın en büyük çevrimiçi müzik servisi Spotify, kullanıcılara çok lakin çok daha ferdî müzik tekliflerinde bulunabileceği bir teknolojinin patentini aldı. 2018 yılında başvurulan lakin 12 Ocak prestijiyle onaylanan patente nazaran Spotify, kullanıcıların duygusal durumuna, cinsiyetine, yaşına ya da aksanına nazaran müzik tekliflerinde bulunabilecek.

Spotify’ın teknolojisi, uygulamanın kullanıldığı aygıtın mikrofonlarına gelen seslerin tahlil edilmesine dayanıyor. Seslere nazaran kullanıcıların ruh hallerini ve hatta bulundukları ortamı (yalnız, arkadaş kümesiyle ya da partide gibi) tahlil edecek olan Spotify, kelam konusu teknoloji hakkında “Medya yayın uygulamalarının kullanıcılara şahsileştirilmiş teklifler sağlayan özellikler sunması yaygın bir uygulamadır” sözlerini kullanıyor.

Spotify, kullanıcıların sesini dinleyerek hislerini tahlil edecek

Spotify, kullanıcılara şahsî tekliflerde bulunmak için kullandığı mevcut formülün tatmin edici olmadığını düşünüyor. Nedeni ise kullanıcıların yaşları, cinsiyetleri, favori sanatkarları hakkında pek çok bilgi sunmak zorunda olmaları. Yeni teknoloji, kullanıcıların ses tonunu, sesteki gerilim düzeyini ve sesin ritmini tahlil ederek keyifli, kızgın, üzgün ya da nötr olup olmadığını anlayabilecek.

Spotify; hisler, cinsiyet, yaş ve aksan üzere meta bilgilerin sadece örnek olduğunu, çok sayıda öteki nitelendirme ve sınıflandırmanın kullanılabileceğini söz ediyor. Örneğin; halihazırda kullanılan kullanıcıların daha evvel çaldığı müzikleri ve arkadaşlarının müzik zevklerini tahlil etme prosedürü, yeni teknolojiye de entegre edilcek. Teknoloji, daha fazla kullanıcının Spotify’ı tercih etmesine neden olabileceği üzere kimi etik tartışmaları beraberinde getirme potansiyeline de sahip Spofity’ın araştırma grubu de bunun farkında.

Patent ile ilgili ihtarda bulunan Spotify ar-ge takımı, teknolojinin etik tartışmalar dikkate alınmadan uygulamaya konmaması gerektiğini belirtiyorlar. Bireylerin dijital geçmişlerinin son derece şahsî ve hassas olduğunun farkında olduklarını belirten grup, bu nedenle muhtemel berbata kullanımların da dikkate alınması gerektiğini, bilgi kullanımının etik bedelleri ihlal eden ve kullanıcıların kapalılığı konusunda şeffaf olmayan araştırma ve uygulamaları reddettiklerini belirtti.